بازرسی چشمی VT

بازرسی چشمی VT

بازرسی چشمی VTReviewed by Admin on Sep 10Rating:

کنترل قطعات جوش کاری شده در سازه ها از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا اگر عیوب این قطعات شناسایی نشود و رفع نگردند می تواند کار اصلی ان سازه یا قطعه را مختل کند و ضرر های جبران ناپذیری چه از لحاظ جانی و چه از لحاظ مالی باعث شوند. بدین منظور بازرسی قطعات از اهمیت بالایی برخوردار است.

روش های مختلفی برای بازرسی سازه ها و قطعات وجود دارد که آزمون های غیر مخرب NDT یکی از پرکاربردترین ان ها است. در این بین یکی از ساده ترین این آزمون ها، بازرسی چشمی VT است. گروه مهندسی جوش گستر توس در این مقاله شما را با این نوع ازبازرسی اشنا می کند.

بازرسی چشمی VT چیست؟

بازرسی چشمی VT عبارت است کنترل روز به روز و مداوم قطعات به وسلیه مشاهده که می تواند به وسیله چشم غیر مسلح انجام شود و یا از وسایل و ابزار بزگنمایی برای این کار استفاده شود. بازدید و یا بازرسی چشمی یک از ساده ترین، متداول ترین و مهمترین بازرسی هایی است که از قطعات انجام می گیرد و معمولا نخستین مرحله در بازرسی و بررسی یک قطعه به حساب می اید.

تمام عیوب ظاهری اعم از عیوب سطحی، ترک های سطحی، نادرستی شکل و انحرافات در اندازه قطعات را می توان به وسیله این بازرسی تشخیص داد. بازرسی چشمی صحیح چه با چشم غیر مسلح و چه با ذره بین و اندوسکوپ انجام شود، در تشخیص عیوب متالورژی و ظاهری کاربرد دارد و می تواند مبنای برنامه ریزی ها برای بازرسی های بعدی و انتخاب نوع ان ها باشد. در بعضی مواقع اطلاعات حاصل از این بازرسی برای حل اشکال قطعه کفایت خواهد کرد.

شدت و نوع نور محیط، شرایط سطح قطعه و تمییزکاری قطعه از اهمیت بالایی در بازرسی چشمی برخوردار است. در بعضی از موارد زاویه نوری که بر روی قطعه تابانده می شود و مشاهد در ان اتفاق می افتد اهمیت پیدا می کند زیرا بعضی از عیوب سطحی تحت زاویه تابش نوری معینی قابل مشاهده هستند.

مزایا

ازمزایای بازرسی چشمی می توان به ارزان بودن و نیاز نداشتن به وسیله و دستگاه های پیچیده برای انجام ان اشاره نمود. با چشم غیر مسلح فقط می توان نقص های نسبتا بزرگ را مشاهد نمود و نقص ها و عیب های بسیار کوچک قابل تشخیص نیستند که این ازمحدودیت ها و اشکلات این بازرسی می باشد.

می توان با استفاده از ابزارهایی مانند ذره بین و میکروسکوپ دقت تشخیص عیوب را در این بازرسی افزایش داد. از طرف دیگر کسی که بازرسی چشمی را انجام میدهد باید دارای سابقه و تخصص کامل در این زمینه کاری باشد تا بتواند بازرسی صحیح و قابل اعتمادی را انجام دهد.

به اشتراک گذاری پست