انواع تراسفورماتورهای جوشکاری و بهترین مارک دستگاه جوش

دستگاه جوش - اینورتر - ترانسفورماتور جوشکاری

انواع تراسفورماتورهای جوشکاری و بهترین مارک دستگاه جوش

انواع تراسفورماتورهای جوشکاری و بهترین مارک دستگاه جوشReviewed by Ehsan Khajavi on Nov 15Rating: 5.0

اگر شما در صنف جوشکاری فعالیت می کنید و با انواع الکترودهای جوشکاری سر و کار دارید باید با انواع ترانسفورماتور جوشکاری و دستگاه جوش نیز آشنایی کامل داشته باشید.

به همین دلیل این مقاله را تهیه کنیم تا اطلاعات کاملی در مورد دستگاه های جوشکاری در اختیار شما قرار دهد.

ضمناً هر سوالی در حوزه تامین قطعات جوشکاری و الکترودها داشتید می توانید با

شرکت تجهیز جوش شادمان

تنها نماینده رسمی الکترود هیوندای در ایران

تماس بگیرید!معرفی دستگاه های جوشکاری

جریان الکتریکی بوسیله دستگاه ترانسفورماتور جوشکاری برای انجام فرآیند جوشکاری تامین می شود و به عبارت دیگر ماشینی است که نیروی جوش را بوسیله جریان الکتریکی برای عملیات جوشکاری فراهم می کند.

ترانسفورماتورهای جوشکاری در انواع پیچیده و ساده وجود دارند. در انواع ساده حتی یک باتری خوردو هم می تواند نقش دستگاه جوش را ایفا کند ولی انواع پیچیده و حرفه ای این دستگاه نیز وجود دارد که می توان به کنترلرهای کامپیوتری CNC و فناوری IGBT که برای انجام جوشکاری به کار می روند اشاره کرد.

ضمناً برای انجام فرآیند جوش به  جریان الکتریکی ای بیشتر از ۸۰ آمپر نیاز است.

دستگاه های جوشکاری در دو نوع جریان ثابت (CC) و ولتاژ ثابت (CV) وجود دارند. هر کدام از این نوع دستگاه ها با ثابت نگه داشتن جریان یا ولتاژ، متغییر دیگری را برای انجام عملیات بهینه تغییر می دهند.

دستگاه جوش - اینورتر - ترانسفورماتور جوشکاری

 سه نوع روش جوشکاری در صنعت و ساختمان وجود دارد:

  1. جوش زیر پودری
  2. روش جوشکاری با سیم
  3. روش الکترود دستی

 

از دستگاه جوشکاری با جریان ثابت در جوشکاری قوس الکتریکی با الکترود پوشش دار و همچنین تنگستن گاز استفاده می شود و ماشین جوشکاری با ولتاژ ثابت در جوشکاری های گازی و پودری کاربرد دارد.

منبع مولد نیرو:

جریان الکتریکی لازم  برای قوس الکتریکی توسط منبع تغذیه فراهم می‌شود. این جریان ممکن است متناوب (AC) یا مستقیم (DC) باشد. در دستگاه های جوش تامین انرژی الکتریکی به روش های مختلفی صورت می گیرد.

دستگاه جوش - اینورتر - ترانسفورماتور جوشکاری

انواع مولدهای مورد استفاده در جوشکاری

۱٫ اینورتر

اینورترها نسلی جدید از دستگاه های جوشکاری هستند بعضی از آن ها تنها با جریان مستقیم و برخی دیگر از این دستگاه ها با هر دو جریان مستقیم و متناوب کار می کنند.

در اکثر کارگاه های آهنگری به دلیل وزن کم این دستگاه ها و جوش با کیفیتی که ایجاد می کنند مورد استفاده قرار می گیرند.

در این دستگاه ها از مدارهای الکترونیکی به جای هسته های آهنی استفاده می شود به همین دلیل در هنگام خرید باید دقت داشت که دستگاهی را خریداری کرد که از نظر وجود قطعات و لوازم یدکی و کیفیت مناسب باشد و همچنین به ظرفیت کاری که به صورت درصد بر روی دستگاه نوشته می شود هنگام استفاده از دستگاه باید دقت کرد.

 

۲٫ ژنراتور

ژنراتور جریان مستقیم را تولید می کند. که می توان به دو نوع ژنراتور الکتریکی و احتراقی اشاره کرد.

  • ژنراتور الکتریکی 

ژنراتور الکتریکی یک مولد است زیرا برای جوشکاری جریان برق را افزایش می دهد.

  •  ژنراتور احتراقی 

ژنراتور احتراقی همانند ژنراتور الکتریکی است و تنها تفاوتی که دارد این است که از طریق گازوئیل یا بنزین انرژی مورد نیاز را تامین می کند.

استفاده از این نوع دستگاه ها به دلیل آلودگی های صوتی و زیست محیطی زیاد در پروژه های ساختمانی از معایب این نوع ژنراتورها شناخته می شود.

۳٫ موتور جوش

موتور جوش ژنراتوری است که به وسیله ی یک موتورالکتریکی محور آن به گردش در می آید و جریان متناوب و جریان مستقیم تولید می کند.

موتور جوش ترکیبی از یک موتور  و یک ژنراتور از نوع D.C  است که بر روی یک شاسی مناسب نصب شده است. موتور جوش ها با آمپراژهای مختلف در خروجی به صورت سیار و یا ثابت ساخته می شوند. سوکتهای خروجی AC در دیزل جوشهای مدرن به کابر امکان راه اندازی سایر تجهیزات را علاوه بر کار جوشکاری می دهند.

۴٫ ترانسفورماتور

ساده ترین نوع دستگاه های جوشکاری ترانسفورماتورها هستند که بوسیله آنها جریان متناوب (AC) با شدت کم اما ولتاژ بالا به جریان الکتریکی با شدت بالا ولی ولتاژ کم تبدیل می شود.

این مولدهای جوشکاری بوسیله یک فیش صنعتی به برق شهر وصل شده و توسط دو ترمینال خروجی که کابل های انبر اتصال به آن ها وصل می شود، جریان مناسب را برای عمل جوشکاری ایجاد می کنند.

ترانسفورماتور از یک سیم پیچ اولیه و یک سیم پیچ ثانویه و یک هسته تشکیل شده است.  برای انجام عمل جوشکاری به ولتاژ پائین حدود ۱۰ تا ۵۰ ولت و شدت جریان بالا حدود ۵۰ تا ۴۰۰ آمپر نیاز است که  ترانسفورماتور این عمل را صورت می دهد.

سیستم کنترل رآکتورهای اشباع، تغییرات جریان مستقیم را انجام می دهد. این سیستم از سلف‌هایی که در مسیر خروجی هر فاز ترانسفورماتور اصلی قرار دارند و یک بوبین که هسته‌های این سلف‌ها را احاطه می‌کند تشکیل شده است .

توسط یک رئوستا که ولتاژ متغیری را به دو سر بوبین ذکرشده اعمال می‌کند تغییر جریان خروجی انجام می‌شود. قطعات آسیب‌پذیر در این سیستم  پیدا نمی شود؛ به همین علت دستگاه‌ها از استحکام بالایی برخوردار هستند  و در شرایط بد آب و هوایی قابل نگهداری و مقاوم هستند.

در زمان هایی که به نیرویی با آمپراژ بالا نیاز باشد می توان چند دستگاه از این نوع را با هم موازی کرد.

دستگاه جوش - اینورتر - ترانسفورماتور جوشکاری

۵٫ دینام

دستگاهی که برق متناوب شهر را به برق مناسب برای جوشکاری تبدیل می کند در حقیقت مبدل جریان است و دستگاهی که با حرکت دورانی  برق مناسب برای جوشکاری را تولید می کند مولد جریان است.

دینام جوشکاری یک مولد جریان مستقیم است و از یک موتور که ژنراتور مولد جریان مستقیم را به گردش در می آورد تشکیل شده است. به عبارت دیگر دینام یک ژنراتوری است که محورش به وسیله یک موتور الکتریکی به چرخش در می آید و سبب ایجاد جریان مستقیم می شود.

اگر موتور محرکه دینام از نوع الکتریکی باشد دینام جوش کارگاهی و اگر بنزینی یا گازوئیلی باشد موتور جوش نامیده می شود.

 

۶٫ رکتی فایر

رکتی فایر به مولدهایی گفته می شود که جریان متناوب (AC) 380 یا ۲۲۰ ولت ورودی را به جریان مستقیم (DC) را که مناسب برای عمل جوشکاری باشد تبدیل می کنند.

در این مولد جهت جریان یک طرفه می شود و جهت جریان متناوب در ایران دارای فرکانس ۵۰ هرتز می باشد.

این مولدها با جریان برق سه فاز کار می کنند. در واقع رکتی فایرها همان دستگاه های ترانسفورماتور هستند که یک سیستم یکسو کننده جریان الکتریکی به آن ها افزوده شده است.

 

بهترین مارک دستگاه جوش

مارک های مختلفی برای دستگاه جوشکاری وجود دارد که از نظر کیفیت، کاربرد و البته قیمت با هم تفاوت دارند.

در ایران می توان به برندهایی همچون هیوندای، آلفا، ایران ترانس، اینهل، صباالکتریک، آنکور، گام الکتریک، توسن، آروا، محک، ترنس، اسپد، رونیکس و استرانگ اشاره کرد که در تولید دستگاه های جوش فعالیت دارند و محصولات آنها در بازار موجود است.

 

نحوه کار با دستگاه جوش رونیکس

کار با انواع دستگاه های جوشکاری سبک و سیاق مشابهی دارد. برای آموزش نحوه استفاده از دستگاه جوش برای شما کار با مارک رونیکس را انتخاب کردیم.

طراحی منحصر به فرد فنی و بدنه مستحکم و مقاوم در برابر ضربه مجهز به سیستم قطع کن محافظتی در برابر حرارت قابل را ه اندازی و استفاده با برق ژنراتوری جوش یکنواخت و میزان ولتاژ بی باری بالا صرفه جویی در مصرف برق کارآیی بالا قابل حمل به همراه کابل جوشکاری ، انبر اتصال ، انبر جوش ، ماسک جوشکاری از ویژگی های این مارک دستگاه جوش به شمار می رود.

در ادامه می توانید فیلم کار با این دستگاه جوشکاری را مشاهده نمایید.

 

به اشتراک گذاری پست