نخستین اقدام رسمی برای تحقق ارز تک نرخی

نخستین اقدام رسمی برای تحقق ارز تک نرخی

نخستین اقدام رسمی برای تحقق ارز تک نرخیReviewed by Admin on Sep 17Rating:

نخستین اقدام رسمی برای تحقق ارز تک نرخی

بانک مرکزی با اجرای بخشنامه حذف ارز مسافرتی گام جدی‌تری در جهت تحقق ارز تک‌نرخی برداشته است. براساس این بخشنامه، از این پس ۳۰۰ دلار ارز دولتی که سالانه یک بار به هر مسافر خارجی از کشور پرداخت می‌شد از ۲۰شهریور حذف شده است. درحال‌حاضر نرخ ارز دولتی (نرخ رسمی) ۳۳۳۲ تومان و نرخ ارز در بازار آزاد حدود ۳۹۰۰ تومان است؛ یعنی حدود ۵۶۰ تومان اختلاف بین ارز دولتی و آزاد وجود دارد که ضرب این عدد در ۳۰۰ دلار مسافرتی حدود ۱۷۰ هزار تومان خواهد شد.

این مبلغ در مقابل هزینه‌های بالای سفر به خارج از کشور برای مردم رقم قابل توجهی نیست اما با توجه به اینکه سالانه حدود ۱۰ میلیون نفر به خارج از کشور سفر می‌کنند این عدد برای دولت می‌تواند قابل توجه باشد. با احتساب این میزان سفر، سالانه حدود ۵ تا ۱۰ میلیارد دلار کالا بدون مالیات و تعرفه گمرکی وارد کشور می‌شود که تخصیص ارز مبادله‌ای به آن صنایع کشور را به شدت تحت تاثیر قرار می‌دهد. از سوی دیگر این اقدام گام جدی در جهت ارز تک‌نرخی خواهد بود که از نظر صادرات برای تولیدکنندگان دارای اهمیت ویژه‌ای است.

البته با وجود آنکه معاون بین‌الملل بانک مرکزی تحقق این امر را در اواخر امسال پیش‌بینی کرده است، کارشناسان معتقدند عملیاتی شدن آن تا آخر سال دور از انتظار است و در سال آینده این امر محقق می‌شود.

 

به اشتراک گذاری پست