پوشش دهی به روش جوشکاری

پوشش دهی به روش جوشکاری

پوشش دهی به روش جوشکاریReviewed by Admin on Nov 12Rating: 5.0

پوشش دهی به روش جوشکاری

این روش از پوشش دهی در زیر گروه فن آوری جوشکاری آورده می شود.  رسوب دادن فیلر بر روی فلز پایه باعث ایجاد خواص مطلوب در سطح می¬شود که این خواص جزو خواص ذاتی فلز پایه نمی¬باشد و انواع مختلفی از قبیل رویه کاری ، روکش کاری ، بیلدآپ و باترینگ دارد.
رویه کاری به منظور کاهش سایش، خراشیدگی، فرسایش، ضربه، پوسته و یا حفره ای شدن بکار می رود. این پوشش می تواند بوسیله جوشکاری با گاز سوختنی، انواع مختلف فرایندهای قوسی، جوشکاری با لیزر و فرایندهای پاشش حرارتی بر سطح اعمال شود.

روکش کاری اعمال یک لایه نسبتاً ضخیم از فلز پرکننده بر روی فولادهای کربنی یا کم آلیاژی به منظور بالا بردن افزایش مقاومت به خوردگی سطح می باشد.
واژه بیلدآپ یعنی اضافه کردن فلز جوش بر سطح فلز پایه به منظور بازگرداندن اجزا به ابعاد مورد نیاز است. آلیاژ فلز جوش اضافه شده خاصیت مقاومت به سایش ندارد اما قسمت ساییده شده را تقریباً به حالت اولیه برمی گراند و شرایط را برای ایجاد لایه های رویه کاری با مواد مناسب فراهم می¬کند.
باترینگ عبارت است از یک یا چند لایه از فلز جوش در فصل مشترک اتصال یا سطحی که می خواهد جوشکاری شود و با بیلدآپ تفاوت دارد و هدف اولیه آن جبران شرایط متالورژیکی است.

‌ رویه کاری

استفاده از مواد سخت و مقاوم در برابر سایش بر سطح اجزا بوسیله جوشکاری، پاشش حرارتی یا فرایندهای دیگر برای کاهش سایش و یا از بین رفتن مواد توسط خراشیدگی، ضربه، فرسایش و … است. شرط استفاده از اصلاح سطح بوسیله جوشکاری، پاشش حرارتی یا فرایندهای دیگر، عدم استفاده از فرایندهای سطحی از قبیل نیتروره کردن، سخت کردن شعله¬ای، کاشت یون به عنوان فرایندهای سطحی است.

مواد مورد استفاده

مواد مناسب برای رویه کاری شامل انواع مختلف آلیاژها، کاربیدها و ترکیب این مواد با هم می باشد. بیشترین مواد استفاده شده شامل فولادها یا مواد آهنی کم آلیاژی، چدن های سفید با کروم بالا یا مواد آهنی پرآلیاژی، کاربیدها، آلیاژهای پایه نیکل، آلیاژهای پایه کبالت و در برخی از موارد استفاده از آلیاژهای پایه مس است اما در اکثر موارد از آلیاژهای پایه آهن، نیکل و یا کبالت استفاده می شود.


تجهیز جوش شادمان : تنها نماینده رسمی  الکترود هیوندای در ایران

به اشتراک گذاری پست