انواع سیم جوش ها برای جوشکاری آلیاژهای غیر آهنی (Non-ferrous metal)

انواع سیم جوش ها برای جوشکاری آلیاژهای غیر آهنی (Non-ferrous metal)


اطلاعات محصول
انواع سیم جوش ها برای جوشکاری آلیاژهای غیر آهنی (Non-ferrous metal)Reviewed by Admin on Sep 5Rating:

خرید انواع سیم جوش از نماینده انحصاری الکترودهای هیوندای

فلزات غیر آهنی یا فلزات رنگی به فلزاتی گفته می شود که فاقد آهن و یا آلیاژهای آن باشند مانند مس – نیکل- کبالت و … تمام فلزات  را با کمی دقت و مهارت و آشنائی با اصول جوشکاری می توان جوش داد و برای جوشکاری این نوع فلزات بایستی خواص فلز را در نظر گرفت.

حسایست زیادی در تولید این نوع الکترودها وجود دارد به همین خاطر تولید این محصولات اغلب به طور عمده در ایران تولید نمی شود.

خوشبختانه شرکت جوشکاری هیوندای ولدینگ الکترودهای پایه نیکل و پایه کبالت و همچنین الکترودهای چدنی بسیار مرغوبی تولید می کند که یکی از پرکاربردترین الکترودهای آن الکترودهای ENi-Cl ، ENiCrMo-3  می باشد.

این الکترودها در برخی صنایع مانند ساخت و تولید مبدل های حرارتی و توربین ها، در صنعت سیمان به منظور سخت کاری و یا صنعت راه آهن در خطوط ریلی و یا واگن سازی به طور عمده مورد استفاده قرار می گیرد.

انوع سیم جوش

نکاتی در مورد سیم جوش ها

در بعضی فرایندهای جوشکاری از سیم جوش مصرفی به عنوان ماده پر کننده یاFiller  استفاده می کنند که از جمله آنها می توان به فرایندهای جوشکاری GMAW، FCAW و SAW اشاره کرد.

این سیم جوش ها دارای ترکیب شیمیایی مشابه با فلز پایه هستند اغلب در یکی از دو گروه سیم های توپر یا Solid Wires و سیم های توپودری  یا Cored Wires قرار می گیرند

آنها در انواع و اندازه های مختلف برای فلزات آهنی و غیر آهنی وجود دارند.

ویژگی های سیم جوش

در ادامه شرح مختصری از ویژگی های این نوع از سیم جوش ها ارائه شده است.

تغذیه مستمر

مکانیزم تغذیه این نوع سیم جوش های توپر کاملا متفاوت از سایر روش های جوشکاری است.

سیم از کلاف باز شده و توسط یک تزریق کننده خودکار: Automatic Feeder به داخل حوضچه مذاب تزریق می شود. این امر نیاز به مهارت اپراتور جوشکاری را نیزکاهش می دهد.

 

سرعت بالای جوشکاری

فرایندهای جوشکاری که از این سیم ها استفاده می کنند مانند GMAW و SAW، به دلیل مکانیسم تغذیه مستمر به عنوان فرایندهایی با سرعت بالا شناخته می شوند، چرا که در مقایسه با سایر روشهای جوشکاری از نرخ رسوب بالاتری برخوردار هستند.

 

افزودن دی اکسید کننده ها

سیم های جوش با سطوح مختلفی از دی اکسید کننده ها در دسترس هستند که استفاده از آنها موجب کاهش برخی از عیوب جوش مانند تخلخل می شود.

 

کاهش تمیزکاری اتصال

افزایش سطح دی اکسیدکننده های موجود در سیم جوش موجب کاهش نیاز به تمیزکاری اتصال قبل از آغاز فرایند جوشکاری می شود.

 

سرباره سیلیکا (Silica Slag)

وجود دی اکسیدکننده ها در سیم جوش می تواند موجب شکل گیری “تکه های کوچک جدا شده ( Small Isolated Patches)” بر روی سطح جوش شود.

این تکه های کوچک به علت انقباض اتصال جوشی شکسته شده و به وسیله پاس های بعدی پوشانده می شوند.

با این حال در جوش های چند پاسی (Multi-Pass Welding) ممکن است اندازه آنها افزایش یابد و بنابراین باید در محدوده مشخصی کنترل شوند، زیرا در غیر این صورت ممکن است ایجاد عیوب جوشی را در پی داشته باشند.

کاربرد سیم جوش

پوشش مسی

برای بهبود ویژگی های الکتریکی، سیمها با مس پوشانده شده اند. لذا مراقبت های ویژه در سامانه تغذیه ضروری است، زیرا هرگونه عدم تطابق و ناهمراستایی ممکن است به ایجاد سایش در این پوشش منجر شود.

علاوه بر این، پوشش مسی با افزایش مقاومت در برابر اکسیداسیون، طول عمر سیم جوش را افزایش می دهد.

 

نفوذ عمیق

استفاده از سیم جوش در دستیابی به نفوذ مناسب به خصوص در ریشه جوش کمک می کند. این امر موجب تسهیل استفاده از این فرایند جوشکاری در ساخت سازه های نازک (Thinner Structures) می شود.

 

کاربردهای سیم جوش

انواع گوناگونی از این نوع سیم جوش ها به ویژه برای جوشکاری فلزات پایه آهنی و غیرآهنی (به ویژه آلیاژهای پایه مس و پایه نیکل) در دسترس هستند.

در ادامه صنایعی که بیشترین استفاده از آن را دارند، معرفی شده اند:

  •  صنعت ساخت تجهیزات ثابت به ویژه مخازن تحت فشار و مبدل های حرارتی (فولادهای ساده کربنی، فولادهای کم آلیاژ و فولادهای آلیاژی)
  • صنعت خودرو سازی (جهت ساخت مجموعه های منفصله و نیز بدنه سازی خودروها)
  • صنایع حمل و نقل

 

در ادامه مجموعه کامل الکترودهای هیوندای از این دسته در قسمت ” مشاهده کاتالوگ محصولات”  قرار داده شده است.

مشاهده کاتالوگ محصولات